2020.11.25 Grūdų rinkos apžvalga
dev@sejico.lt
4 years ago
2020.11.25 Grūdų rinkos apžvalga
dev@sejico.lt
4 years ago
Kviečiai
Ši savaitė grūdų kainų prasme buvo gana rami. Euro - JAV dolerio kursas stabilus, įpatingos svarbos įvykių rinkoje nebuvo, o kiti įvykiai, tiek kainą palaikantys, tiek ir mažinantys pasiskirstė gana tolygiai.Todėl ir kviečių kaina Matif biržoje buvo stabili ir svyravo 211 - 213Eur/t ribose.
Prancūzijos agentūra “AgriMer” pranešė šios šalies ūkininkus džiuginančių naujienų. Pirmiausia, labai gerai įveritinti pasėliai. Žieminių miežių pasėliai net 95proc. Įvertinti kaip geri arba labai geri (pernai buvo tik 78%). Kviečiai Prancūzijoje taip pat praktiškai pasėti (95%). O optimalios sąlygos tikėtina puikiai paveiks pasėlius ir per pirmuosius kviečių pasėlių vertinimus, kurie vyksn už poros savaičių laukiama labai gerų rezultatų.
Ši agentūra taip pat pateikia puikas prancūziškų kviečių eksporto prognozes. Tai lėmė, kad Prancūzija yra viena iš nedaugelio Kinos patvirtintame tiekėjų sąraše. Tikimasi, kad pirmoje sezono pusėje Prancūzija Kinijai parduos 1,6mln.t. kviečių šiek tiek viršydama viso 2019/2020m. sezono eksportą. Tuo tarpu per visus metus prancūzai Kinijai turėtų parduoti apie 2mln.t.
Kinija tuo tarpu atsigauna po šalį siaubusio kiaulių gripo ir gana greitai atstatinėja kiaulių bandas. Todėl stipriai kyla ir pašarinių kultūrų pirmiausia kukurūzų ir sojos poreikis. Žinoma tai palaiko ir kviečių kainas.
Vokietijos eksporto kainas palaiko geresnės nei prancūzų kokybės kviečių poreikis. Skelbiama, kad Vokietijos prekybininkai gana optimistiškai žiūri ir į artimiausią ateitį tikėdamiesi išliksiant aukštesnės kokybės produkcijos poreikiui. Taip pat šiuo metu vokiečiai aktyviai krauna kviečių laivus skirtus Alžyrui ir Pakistanui. Kadangi Vokietija jau daugelį metų kviečių kokybės prasme gana artima Lietuvai, tai optimizmas šioje šalyje turėtų turėtų džiuginti ir mus.
Kainą teigiamai lemiančių žinių girdisi iš Argentinos. Čia Rosario agentūra dėl sausros poveikio sumažino kviečių derliaus prognozes vos iki 16,7mln.t. Priminsiu, kad lapkričio mėnesio USDA ataskaita prognozavo Argentinos derlių būsiant 18mln.t. Jei prognozės pasitvirtins tai bus mažiausias derlius šioje šalyje nuo 2014/15m sezono. O pagerėjimo artimiausioje ateityje ir nesitikima, kadangi stiprėjanti El Nina ir toliau mažina kritulių perspektyvas.
Tai veikia ir kukurūzus. Agentūra Refinitiv prognozuoja Argentinos kukurūzų derlių sieksiant vos 44,5mln.t. kai tuo tarpu pernai jis buvo 51mln.t.
Nepaisant šiek tiek drėgnesnių orų Rusijoje, žieminių pasėlių būklė ir toliau kelia susirūpinimą. Taip pat ankstyvas šaltukas neesant sniego dangos pietų Rusijoje ekspertų nuomone gali turėti neigiamą įtaką kitų metų derliui. Taigi nepaisant šiemet pasėtų rekordinių žieminių kviečių pasėlių plotų, kito sezono Rusijos potencialas dėl aukščiau paminėtų priežasčių lieka neaiškus.
Laukiamas eksporto kvotos įvedimas Rusijoje nuo 2021m. vasario taip pat šiek tiek išbalansuoja rinką. Nuo lapkričio 23d. Jau stebimas rusiškų kviečių eksporto kainų mažėjimas 1 - 2 JAV doleriais už toną.
Rusijos galvijų augintojai praėjusios savaitės pabaigoje išsiuntė laišką žėmės ūkio ministerijai teigdami, kad 15mln.t. eksporto kvota gali sustabdyti miltų ir mėsos kainų augimą, tačiau jos neužteks sumažinti kainoms vietiniams pirkėjams. Laiške taip pat siūloma grąžinti eksporto muitus, kurie šiuo metu yra nuliniai. Į šį laišką ministerija kol kas neatsakė. Nepatvirtinti šaltiniai teigia, kad vyriausybė vietoje pasiūlytų variantų gali pradėti mokėti subsidijas malūnams. Žinoma, mums kaip ir kitų šalių ūkininkams norėtųsi, kad kvotos ir eksporto muitai būtų įvesti. Tai dar labiau sumažintų pasiūlą rinkoje ir taip pakeltų kainas.
Ukrainoje kukurūzų kainos vėl pakilo. Žemės ūkio informacijos agentūra „APK-Inform“ smarkiai sumažino kukurūzų derlingumo rodiklius bei Ukrainos grūdų derliaus ir eksporto prognozes 2020–21 m. sezonui. Ribota ūkininkų pasiūla taip pat turi įtakos.
Ukrainos pašarų gamintojai paprašė vyriausybės patvirtinti kukurūzų eksporto kvotą, bijodami, kad didėjant eksporto kainoms kainos kils ir šalies viduje, keldamos pašarų ir maisto vertę.
Manoma, kad Alžyro valstybinė grūdų agentūra OAIC neseniai vykusiame tarptautiniame konkurse nupirko apie 600 000 t kviečių be kilmės reikalavimų. Esant neaktyviems pardavimams iš Juodosios jūros regiono tai yra dar viena galimybė kitų šalių pardavėjams.
Prie neigiamų veiksnių galima priskirti JAV kilmės kviečių fizinių pardavimų sumažėjimą. Nors prekyba kukurūzais buvo gana aktyvi, tačiau kviečiai nerado kelio “į pirkėjų širdis”.
Taip pat su problemomis susiduria Australijos eksportuotojai. Dėl prekybinių nesutarimų užsidarius Kinijos rinkai, australai savo kviečius siūlo Azijos, Artimųjų Rytų ir Afrikos šalims. Ir tai jai neblogai sekasi. Praeitą savaitę Saudo Arabijai pardavė 530 tūkst.t. miežių. Tai gana nemaloni praktika Juodosios jūros ir Europos pardavėjams, kuriems ši rinka priklausė jau eilę metų.
Dviprasmiškos naujienos ateina iš Lenkijos. Dėl itin pabrangusių pašarų kiaulių ir paukščių auginimas tampa nuostolingas. Trumpuoju laikotarpiu tikėtina paaugs ir maistinių grūdų kaina, kadangi pašarinių grūdų pasiūla paprasčiausiai per maža. Tačiau ilgalaikiame laikotarpyje sumažėjusios gyvūnų bandos ar bankrutavę augintojai gali mažinti pašarų poreikį. Tačiau vėl gi, bankrutavę Lenkijos augintojai gal būt atlaisvins nišą lietuviams.
Artimiausios kviečių kainos prognozės lengvai optimistiškos. Kažkiek sujudimo rinkoje gali sukelti gruodžio kontrakto kviečių perkėlimai ant vėlėsnių kontraktų. Taip pat kviečių kainos teigiamai reaguoja į jau minėtą situaciją Argentinoje ir europietiškų kviečių poreikį.
Taip pat kviečių kainas teigiamai turėtų veikti ir Kinijos paklausa kukurūzams, bei labai ribota pasaulinė ir ypač Pietų Amerikos kukurūzų pasiūla.
Rapsai
Aliejinių kultūrų kainas labiausiai palaiko soja ir visų augalinių aliejų paklausa.
Oilworld.biz ekspertų duomenimis šiuo metų visų pagrindinių augalinių aliejų, įskaitanat saulėgražų, rapso, sojos kainos viršijo 1000 JAV dolerių už toną.
O tokių sojos kainų kokios jos šiuo metu nebuvo nuo 2016m. gegužės. Tokias kainas lemia itin Kinijos paklausa JAV sojai. Nors kylant kainoms paklausa buvo šiek tiek sumažėjusi: pirmą spalio savaitę Kinija importavo 1,59mln.t, o pirmą lapkričio tik 0,75mln.t. Tačiau šiuo metu aliejinių kultūrų kainas viršun stumtelėjo palmių aliejus. Analitikai paskelbė, kad Indonezijos palmių aliejaus derlius bus tik 42,2mln.t. T.y. 2,1mln.t. mažiau nei pernai. O antra pagal dydį pasaulio gamintoja Malaizija paskelbė, kad jos likučiai lapkričio pradžiai buvo tik 1,8mln.t. lyginant su 2,6mln.t. pernai. Taigi, sojos pirkėjai suprato, kad kainos kritimo nebus ir norėdami užsitikrinti produkcijos kiekius vėl pradėjo pirkti aktyviau ir trečią lapkričio savaitę Kinijos pirkimai iš JAV vėl pasiekė 1,1mln.t.
Pietų Amerikoje šiuo metu vykdoma sojos sėja. Brazilijoje sėja sėkminga. Čia pasėta jau 70proc. planuojamo ploto, kai tuo tarpu pernai tuo pačiu metu buvo 65proc. Netgi Argentina, kur yra gana sausa, sojos pasėta 9proc. Ir tik apie 2proc. atsiliekama nuo pernai metų.
Rapsas, kaip minėta, seka iš paskos sojos, tačiau didelis pašarų poreikis Europoje kelia ir rapso išspaudų kainas. Kartu su aukštomis aliejaus kainomis rapso kompleksas spaudykloms yra pelningas, todėl išliekant toms pačioms tendencijoms rapso kaina turėtų būti gana stabili su nedidele augimo tendencija. Tai taip pat lemia gana įtempta pasiūlos situacija tiek paties rapso, tiek jį galinčių pakeisti produktų - sojos ir saulėgrąžų. Dabar artimiausias situaciją rinkoje galintis pakeisti veiksnys yra Australijos rapso situacija, todėl visas rinkos dalyvių dėmesys šiuo metu krypsta ten.
Ankštinės kultūros
Apie ankštinių kultūrų situaciją informacija šiuo metu renkama ir bus pateikta kitos savaitės apžvalgoje.
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungti