Tujų šakelių džiūvimas.
Antanas1
4 years ago
Tuju gyvatvorę vargina džiūstančios šakelės. Ar tai liga, o gal ko trūksta augalams?
ElenaSurviliene
4 years ago
Dažniausiai tujų matomi ligos požymiai – džiūstančios šakelės. Ligą degligę gali sukelti grybai Phomopsis juniperovora, Didymascella thujina, Fabrella thujina bei Kabatina thujae. Pastarasis grybas sukelia ne tik tujų, bet ir kadugių, puskiparisių ir kiparisų šakučių džiūvimą. Jauni augaliukai gali likti visai pliki (be šakučių), o senesnių – gelsta ir ruduoja šakutės nuo viršūnių. Didesni augalai nuo šios ligos žūsta retai, bet jų dekoratyvumas labai nukenčia. Panašiai atrodo apšalę arba per tankiai vienas prie kito susodinti augalai, kai jiems trūksta šviesos. Tačiau ant tokių, nuo nepalankių augimo sąlygų nudžiūvusių šakučių nebūna ligos sukėlėjo - grybo vaisiakūnių.
Svarbu saugoti augalus nuo sužeidimų, per kuriuos greičiau plinta užkratas, saikingai tręšti (kenkia ir maisto medžiagų trūkumas, ir perteklius). Jei reikia laistyti, tai laistyti rytais ir tik žemę, o ne augalo lają (vakare sušlapę spygliai neišdžiūva per naktį, todėl greičiau plinta ligos), genėti ir karpyti švariais ir aštriais įrankiais. Apkarpius sergantį ar įtartiną augalą juos būtina dezinfekuoti, kad užkrato nepernešti ant kitų augalų. Smarkus genėjimas skatina augti jaunas šakeles, o šios jautresnės ligoms už senesnes, todėl nepersistenkite, genėkite tik sausu ir giedru oru. Visos džiūstančios ar ligotos šakelės išpjaunamos iki sveikų audinių ir tuoj pat sudeginamos.
Sveikų tujų gyvatvorių profilaktiškai chemikalais purkšti nereikia. Purškiama, pastebėjus pirmuosius ligos požymius, fungicidais kas 2 savaites, ypač nuo balandžio iki birželio vidurio ir nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pradžios.
Tinka Bordo skiedinys, Ditanas, Previkuras, Efektorius, Topazas. Per vegetacijos periodą reikėtų purkšti ne mažiau kaip 3 kartus. Efektyviau kiekvieną kartą purkšti vis kitais preparatais. Jų naudojimo būdai aprašomi instrukcijose.
Dar kiti fungicidai, tinkantys tujoms nuo degligės, tik juos gali įsigyti profesionalai: Bravo (0,2 proc.), Clortosip (0,2 proc.), Gwarant (0,2 proc.), Eminent Star (0,05 proc.) (v.m. tetrakonazolas 62,5 + chloratalonilas 250), Sarbranit (0,25 proc.) (v.m. chloratalonilas 450 + karbendazimas 80), Sportac Alpha (0,05 proc.) (v.m. prochloraze 300 + karbendazimas 80), Dithane (0,2-0,3 proc.). Kai kurie produktai parduodami ir mėgėjams nedidelėmis pakuotėmis, bet... ne LT.
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungti